ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA KIRILABİLİR Mİ?

ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA KIRILABİLİR Mİ?

ZİRKONYUM KAPLAMALAR BAŞARISIZ OLUR MU?

Kaplamaların başarısız olmasının genellikle 2 nedeni vardır: Ya kırılırlar ya da yerlerinden çıkıp düşerler. Bu ihtimal oldukça düşük olsa da mümkündür. Kırılma ve düşme ihtimalleri daha çok hastaların ağız ve diş sağlığı bakım alışkanlıkları ile alakalı olsa da, bu tür problemler Kuşadası‘nda Uğraş Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizdeki diş hekimlerimiz tarafından kolaylıkla giderilmektedir. Kullanılan malzemeler oldukça dayanıklı ve garanti veren dünyaca ünlü markalara aittir.

ZİRKONYUM KAPLAMA NEDEN KIRILIR?

Zirkonyumların kırılması, zirkonyumun neyden yapıldığı ile doğrudan ilgilidir.

Bir diş, bir kaplama için hazırlandığında, dişin çürük veya hasar görmüş kısımlarını çıkarmak için önce traş edilmesi gerekir. Ayrıca yapımında kullanılacak malzemeler için de yeterli yer açılması gerekir.

Kaplamanın yapıldığı malzemelerin oldukça farklı seçenekleri vardır. Her malzemenin gerekli kalınlığı içeren kendine özgü özellikleri vardır. Bu, kaplamanın çiğneme ve ısırma kuvvetine dayanacak kadar güçlü olabilmesi içindir. Kuşadası’nda Uğraş Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizdeki diş hekiminizin yeterli gücü elde etmek için 2 mm kalınlığında olması gereken bir porselen türü kullanması durumunda, dişi 1 mm küçültmesi gerekir.

Günümüzde çoğu insanın ağzında metal destekli kaplamalar vardır. Bu kronlar kırıldığında olan ise porselenin kırılması ve metal alt yapının tamamını veya bir kısmını diş üzerinde bırakmasıdır. Genelde diş hala kronun metal kısmı ile kaplı olduğu için zarar görmez. 

Bugün, Kuşadası’nda Uğraş Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizde zirkonya porselenlerini kullanıyoruz. Bu porselenlerin kırılması neredeyse imkansızdır. 

Zirkonyum Kaplama
Zirkonyum Kaplama

ZİRKONYUM DİŞ DÜŞEBİLİR Mİ? DÜŞME İHTİMALİ NEDİR?

Bir travma sonucu dişlerin kırılma ihtimali normal(gerçek) dişinizle olan ihtimalle aynıdır. Zirkonyumların dişe yapışabilmesi için özel yapıştırıcılar kullanılmaktadır. Bu yüzden dişe kuvvetli bir şekilde bağlanır. Fakat dişinizde oluşan diş eti şişmesi ve kanaması, diş çürümesi gibi problemler zirkonyum dişinizin düşmesine neden olabilir. Alttaki dişte problemlerin oluşmasıyla birlikte öncelikle bunların tedavisi yapılır ve dişte bir sorun kalmadıysa zirkonyum kaplamalar kısa süre içerisinde Kuşadası’nda Uğraş Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizdeki diş hekiminiz tarafından profesyonelce dişe yapıştırılır.

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.