ÜST DİŞLERİM ÖNDE NASIL TEDAVİ EDİLİR

ÜST DİŞLERİM ÖNDE NASIL TEDAVİ EDİLİR

ÜST ÇENENİN AMELİYATI

Beden gelişimini tamamlayan 18 yaşını geçen insanlar üst dişleri önde ise üst çenenin ameliyatını olabilirler. Üst çenenin ameliyatı yapılmadan önce kişinin ortodontik tedavisinin yapılması gerekmektedir. Çene cerrahları bu ameliyatı ortodonti diş teli tedavisi devam ederken diş tellerini çıkarmadan yapmaktadır. Alt ve üst çeneler için yapılan ameliyatlar eğer hastanın ihtiyacı varsa aynı anda yapılabilir. Hastanın sadece alt ya da üst çene ameliyatına ihtiyacı varsa tek tek de yapılabilmektedir. Bu ameliyatları ortodonti cerrahları yapar.

Bu cerrahi alanında sert ve yumuşak dokuların, üst ve alt çenenin olması gerektiği yere alınması yer alır. Üst ve alt çene düzensizlikleri genellikle çenenin sola ya da sağa kayması, yukarıda ya da arkada, önde olmasıdır. Diğer bir deyişle çene cerrahisinde travmadan (kazadan) kaynaklanan ya da doğuştan olan bozuklukların giderilmesi sağlanır. Çene cerrahisi sayesinde ortodontik tedaviler daha hızlı, daha etkili ve daha kalıcı sonuçlar vermektedir. Bu nedenle ortodonti uzmanları çene cerrahisiyle birlikte çalışarak başarılı tedaviler uygular.

Çene Cerrahisi
Çene Cerrahisi

ÜST ÇENE AMELİYATI HANGİ DURUMLARDA YAPILIR

Üst çene ameliyatı:

  • 18 ve 18 yaşından büyük insanlarda ağız ve diş fonksiyonlarının (konuşma, çiğneme, yutma gibi) zor yerine getirildiği durumlarda
  • estetik kaygıların olduğu durumlarda
  • çenenin yapısından kaynaklanan nefes almada güçlük yaşanılan durumlarda
  • yüz şeklinin asimetrik olduğu durumlarda
  • ortodonti diş düzeltme tedavilerinin yetersiz kaldığı durumlarda
  • çene kemiğinin anatomisinde bozukluk varsa
  • çene kemiği gelişmemiş ise
  • üst ve alt dişler aşırı derecede birbirine değiyorsa
  • çene sola ya da sağa kaymış ise
  • çene diğer çeneden geride ise ya da ileride ise

yapılmaktadır.

ÜST ÇENE AMELİYATI OLMANIN AVANTAJLARI

Öncelikle daha önce de belirttiğimiz gibi üst çene ameliyatı ortodonti ile tedavi edilemeyen bozuklukları giderir. Çenelerin düzensizliğinden ya da yamukluğundan kaynaklı olarak hastaların kırılan özgüveni yerine gelir. Bunlara ek olarak eğer konuşma zorluğu ya da çenede ağrı varsa bunlar da ortadan kalkar. Üst çeneden kaynaklanan nefes alma güçlüğü nedeniyle oluşan uyku apnesi de tedavi edilir ve uyku kalitesi artar. Ortodonti uzmanının uyguladığı tedaviden daha hızlı sonuç verir ve hastalar daha güzel ve estetik bir yüze sahip olurlar. Çene fonksiyonları düzelir ve daha iyi hale gelir. 

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.