KIRIK DİŞ TELLERİ (BRAKETLER)

KIRIK DİŞ TELLERİ (BRAKETLER)

Bir Braket veya Diş Teli Kırılırsa Ne Yapmalı?

Diş telleri varken bazen bir telin veya braketin kırılması olasıdır. Panikleyecek bir şey yoktur fakat kırılan diş tellerinizi düzeltmek için harekete geçmelisiniz. Bunun için yapacağınız ilk şey Kuşadası acil diş hastanesi ile iletişime geçmeniz olacaktır.

Hasarlı diş telleri ağız içinde rahatsızlığa, kesiklere ve sıyrıklara neden olabilir ve sabitlenmeden bırakılırsa tedavinizi daha az etkili hale getirir. Uygun bir onarım için Ortodontiste gitmeden önce kendi kendinize küçük bir düzeltme yapmanız gerekebilir.

diş teli
diş teli

Diş Telleriniz Kırılırsa Ne Yapmalısınız?

Kırık bir tel veya hareketli braket keskin olabilir, bu nedenle Kuşadası acil diş doktorunuz sizi görmeden önce ağzınızı korumak için harekete geçmeniz gerekebilir. Yaygın düzeltmelerde, kırık braketleri daha rahat bir konuma taşımak için cımbız veya keskin bir teli kesmek için tırnak makası gerekir.

Yerinden Çıkan Braket- Acil ilk yardım

Braketler, diş tellerinin her dişe özel yapıştırıcı ile tutturulan kısmıdır. Bir braket dişten çıkıp hala telin üzerindeyse, tel boyunca dönebilir ve hareket edebilir. Kırık braketlerin dişlerinize yeniden takılması için bir zaman ayarlamak için Kuşadası acil diş hekiminiz ile iletişime geçin.

Yerinden kayan bir braket nadiren diğer kırılmalar kadar ağrı veya hasara neden olur, ancak ağzınızın iç kısmına sürtünebilir. Ortodontistinizi tedavi için ziyaret etmeden önce mutlaka iletişime geçerek neler yapılması gerektiği ile ilgili fikir alın. Bir çift cımbızı sterilize edebilir ve tel boyunca braketi iki diş arasına veya dişin ortasına oturacak şekilde kaydırmak için kullanabilirsiniz. Braketi doğru yöne bakacak şekilde döndürmek için cımbızı kullanın.

Kırık tel- Acil ilk yardım

Diş teliniz kırılırsa, keskin telin ucu yanağınıza veya diş etinize girerek kanamasına neden olabilir ve enfeksiyon olasılığını artırır. Ortodontistinizi görene kadar teli güvenli hale getirmek için, bir çift tırnak makası veya küçük bir pense kullanarak ucunu kesin ve düzgün bir görünüm elde edin. Hastanın küçük kırpılmış tel parçasını yutma riski varsa, ucunu keserken ağzın içinde bir mendil kullanmayı deneyin. Bu uygulamaları son çare olarak düşünebilir, hemen Kuşadası nöbetçi diş doktorunuza ulaşmanız gerekir. Eğer bunun dışında aciliyet gerektiren diş kırılması, diş eti kanaması, diş apseleri, diş ağrısı gibi sorunlarınız varsa bizimle iletişime geçin.

Kuşadası- Acil/Nöbetçi Diş Doktorunuzdan Tavsiye İsteyin

Herhangi bir sorunuz varsa, en iyisi Ortodontistinizle iletişime geçmeniz ve bir problem fark ettiğiniz anda onlardan tavsiye almanızdır. Kırık diş telleri, gevşek tel braketler veya hareketli braketler, dişlerin sandığınızdan daha hızlı eski konumuna dönmesine neden olabilir. Panik yapmayın, ancak diş tellerinizin bir kısmı kırılırsa, bir sonraki randevunuza kadar kırılmanın sorunlara neden olabileceğini ve bazen tedavi süresini uzatabileceğini unutmayın.

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.