İMPLANT EN ERKEN KAÇ YAŞINDA YAPTIRILABİLİR?

İMPLANT EN ERKEN KAÇ YAŞINDA YAPTIRILABİLİR?


İmplant Yaptırmak İçin Doğru Yaş

Unutulmamalıdır ki diş implantları bebekler veya küçük çocuklar için uygun değildir. Henüz kalıcı dişlerine sahip değillerdir; hatta bebek dişlerinin tamamına bile sahip olmayabilirler. Yani, bir çocuk veya ergen diş implantları için uygun aday olmayacaktır.
Asıl sorun, 18 yaşından önce insanların büyümeye devam etmesidir. Çenenin kemik yapısı hala olgunlaşma sürecindedir, bu da kemik yapısının sabit olmadığı ve büyümeye devam edebileceği anlamına gelir. Diş implantlarının uzun ömürlü olması amaçlanmıştır, bu nedenle ameliyatı yaşamın çok erken döneminde yapmak, tedavi başarısızlığı için bir nedendir.

İmplant Yaptırmanın En Erken Yaşı Nedir?

Bir kişinin diş implantı yaptırabileceği en erken yaş 18’dir, ancak o zamanda bile 18’in çok genç olabileceğini unutmamalıyız.
18 yaşında bile hasta olgunlaşıyor olabilir, yani çene büyümeye ve değişmeye devam edebilir. Tedavi başarısızlığını riske atmak yerine, dişleri eksik olan ve en az 18 yaşında olan hastalar için durumlarının tam bir değerlendirmesini yapmak amacıyla Kuşadası diş hekimleri ile görüşmesi en iyisidir. Böylelikle hastanın mevcut durumuna göre özel bir tedavi planı geliştirilebilir.

Kuşadası dişçi

Bir Kişi Diş İmplantları İçin Çok Yaşlı Olabilir mi?


Teknik olarak cevap hayır. 60’larında, 70’lerinde, 80’lerinde ve hatta 90’larında olan birçok insan diş implantları yaptırmış ve Kuşadası ağız ve diş kliniğimizde mükemmel tedavi sonuçları almıştır. İnsanların hayatlarının ilerleyen dönemlerinde dişlerini kaybetme olasılığı daha yüksek olduğundan, diş implantları genellikle sabit köprüler ve protezler için mükemmel ve yaygın bir çözümdür.

İmplant için En Doğru Yaş?


Teknik olarak dental implantlar için çok yaşlı olmasanız da, implant tedavisi görmek için yaşla ilgili sağlık faktörleri vardır.
Yaşlı bir hasta, cerrahi prosedürleri genel sağlık için bir risk haline getiren ciddi sağlık sorunlarından mustarip olabilir. Bu durumlarda, implant yerleştirmeye yönelik ağız cerrahisi hastanın yararına olmayabilir.
Ek olarak, uzun yıllardır dişleri eksik olan bir kişi, bu süre zarfında önemli kemik kaybı veya diş eti çekilmesi yaşamış olabilir. Uygun doku yoğunluğu olmadan, kişi diş implantları için iyi bir aday olamaz. Kuşadası diş doktorunuz tarafından önerildiğinde, kemik grefti ve diş eti grefti ameliyatları yapılabilir, ancak bu, yaşlı hastaların geleneksel bir köprü veya takma diş kullanarak atlatmayı tercih edebileceği genel tedavi sürecine birkaç ay ekleyebilir. Sonuç olarak, implant için en doğru yaş vardır ya da yoktur diyemeyiz. İmplantlar en başarılı sonuçları veren en etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Siz de sağlıklı gülüşlere ömür boyu sahip olmak istiyorsanız, profesyonel hekim tarafından doğru yöntemler ve malzemelerle yapılan implant tedavisini kaçırmayın.

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.