İMPLANT DİŞ TEDAVİSİ NEDİR?

İMPLANT DİŞ TEDAVİSİ NEDİR?

İMPLANT DİŞ TEDAVİSİ

İmplant nasıl takılır?

İmplant Tedavisi Aşamaları

İlk konsültasyonda, değerlendirme ve planlama diş hekimlerimizden biriyle yapılacaktır. Durumunuza uygun seçenekler ameliyat öncesi resimler ile sizinle derinlemesine görüşülür ve diş renginiz alınır. Daha sonra bilgisayarlı tomografi (CT taraması) şeklinde özel görüntülemeye ihtiyacınız olabilir. Bu, diş hekiminizin çenelerinizi 3 boyutlu olarak yeniden yapılandırmasına olanak tanıyacak ve en iyi sonucu elde etmek için daha iyi planlama sağlayacaktır.

Dental implantınızı yerleştirmek için yetersiz kalite ve miktarda kemik varsa, osseointegrasyon (implant ile kemik arasındaki bütünleşme süreci) tehlikeye girecektir. Bu, en iyi diş implantlarımızın takılmasının başarısının anahtarı olduğundan, diş implant tedavinizin en iyi sonuçları almasını sağlayacak bir kemik büyütme prosedürüne ihtiyaç duyabilirsiniz. Diş hekiminiz ayrıca tedavinizden önceki ilk aşamalardaki tüm olasılıkları sizinle tartışacaktır.

İmplant vidası takıldıktan sonra diş takılması

Tek bir diş implantının yerleştirilmesi nispeten basit bir işlemdir ve rutin olarak lokal anestezi altında gerçekleştirilir, implant yaptıran birçok hasta bunun bir dişin çekilmesinden daha kolay olduğunu bildirmiştir.

Birçok diş implantı tedavisi, osseointegrasyon gerçekleştiğinde ikinci bir aşama gerektirir. Lokal anestezi altında yapılan gömülü implant, ölçüler alınarak ortaya çıkarılır. Bunlar daha sonra estetik kaplamanızı veya köprünüzü işleyecek olan uzmanımıza gönderilir. Bu dönemde geçici diş sağlanabilir.

Bir sonraki ziyaretinizde, geçici diş (varsa) dikkatlice kaldırılır ve özel yapım kaplama veya köprünüz denenir. Uyum ve görünümden memnunsanız, diş hekiminiz restorasyonu implanta yapıştıracak veya vidalayacaktır.

İmplant diş yapımı ne kadar sürer?

İlk ziyaretiniz sırasında diş hekimi implantı çeneye yerleştirecektir. Köprüyü almaya hazır hale gelmesi biraz zaman alacaktır. Birincisi, implant; çene kemiği direk etrafında iyileşmeli, etrafında büyümeli ve onu sıkıca sabitlemelidir. Doğal olarak, bu birkaç haftalık iş değildir. Ortalama olarak, bir implantın yerleşmesi üç ila dört ay sürer, ancak özellikle bir kemik grefti gerekiyorsa daha da uzun sürebilir.

İmplant acıtır mı?

İmplant ağrısı geçmiyor

Burada odaklanılması gereken en önemli şey birinci adımdır: Lokal anestezi ile uyuşturmak. Bu aslında “diş implantları acıtır mı?” Sorunuzun cevabıdır.

Lokal anestezi, diş implant bölgesini çevreleyen sinirleri uyuşturur. Uyuşmuş sinirlerle, diş implantı prosedürünüz sırasında herhangi bir ağrı hissetmemeyi umabilirsiniz. Bazen baskı hissedebilirsiniz, ancak bu size rahatsızlık vermez. Diş tedavileri ile ilgili anksiyetesi ya da kaygısı olan hastalar için ağızdan sedasyon(uyutma) mevcuttur.

İmplant iltihap kaparsa veenfeksiyon ciddi değilse, ağız hijyeni rutininizde antibiyotik tedavisi ile birlikte ayarlamalar gerekli olabilir. Bununla birlikte, kemiğe daha önce zarar verilmişse, müdehale edilmesi için bir uzmana gitmeniz gerekebilir. İmplantı çıkarmak, enfeksiyonla antibiyotiklerle mücadele etmek, bölgenin iyileşmesine izin vermek ve ardından implantı değiştirmek gerekebilir. Ancak implantta enfeksiyon oluşumunu önlemenin en iyi yolu, ağız hijyenine dikkat etmektir. Her gün fırçalamak ve diş ipi kullanmak oldukça önemlidir. Ayrıca tütün kullanımından kaçınarak ve sağlıksız yiyeceklerden uzak durarak bu riski en aza indirebilirsiniz. İltihap kapacağım diye korkmanıza gerek yoktur çünkü diş implant tedavilerinde başarı oranı göz ardı edilemeyecek kadar yüksektir.

İmplant sonrası nasıl beslenmeli?

İmplant diş takıldıktan sonra yemek

İmplantınız yerleştirildikten sonra dişleriniz ve çeneniz çok hassas bir durumda olacaktır. Bu nedenle, ameliyattan sonraki ilk 24 saat yumuşak yiyecek diyetine bağlı kalmak çok önemlidir. Diş hekimlerimiz aşağıdaki yiyecekleri tüketmenizi önerir:

Smoothies – Blenderda püre haline getirilen içecek doyurucu ve besleyicidir. Günlük enerjinizi karşılamaya yardımcı olur. Hepsinden iyisi, smoothie’lerin çiğneme gerektirmemesi, onları ameliyat sonrası ideal bir yemek seçeneği haline getirir.

Elma püresi – Tedavinizin bu noktasında bir elmayı ısıramazsınız, ancak elma püresi implantınıza zarar vermeden yemenize yardımcı olur.

Soğuk çorbalar – Sıcak yiyeceklerden ve sıvılardan kaçınmak önemli olsa da, yoğurt çorbası gibi soğuk çorbaların ve daha fazlasının tadını çıkarabilirsiniz.

Sıvı içerken pipet kullanmaktan kaçınmak son derece önemlidir. Emme kuvveti implantınıza baskı uygular ve iyileşme sürecini etkileyebilir. Ayrıca en az birkaç gün alkol veya sigara içmekten kaçınmalısınız.

implant diş tedavisi
implant diş tedavisi

İmplant dışında ne yapılabilir?

Diş kliniğimiz, olası herhangi bir tedavi planına bir dizi seçenek ve alternatif sunmaktan gurur duymaktadır. Geleneksel diş implantlarına en iyi alternatiflerden bazılarını aşağıdadır.

  • Aynı gün diş implantları
  • Mini implantlar
  • Geleneksel diş köprüsü
  • Kısmi protez

Hangi tedaviyi görmeniz gerektiğine en iyi biçimde doktorunuz ve siz birlikte karar vereceksinizdir. Bu yüzden kişisel ihtiyaçlara ve ağızdaki problemlerin durumuna göre tedavi seçenekleri oluşturmak en doğru yol olacaktır.

İmplant sonrası yüz şişmesi nasıl geçer?

Şişlik genellikle ameliyattan sonra en fazla 2 gün sürer ve 4-6 gün içinde geçer. Bazı durumlarda şişlik geçtikçe yüzünüzün veya boynunuzun diğer bölgelerine uzanabilir. Şişliği ve rahatsızlığı en aza indirmek için, ilgili yüze buz torbası veya soğuk kompres uygulayın. Sonraki birkaç gün boyunca ısı kullanın; bir ısıtma yastığı veya sıcak su torbası olabilir. Ameliyattan sonra ciltte bir miktar renk değişikliği veya morarma da beklenebilir. Fakat bu geçicidir.

Straumann İmplant Fiyatları

Eğer implant tedavisi olacaksanız, en kaliteli markayı kullanmak her zaman sağlığınız için önemlidir. Bu markalardan biri de Straumann’dır. En kalitelerinin İsviçre marka olduğunu herkes bilir. En önemli güvencesi, üretim kalitesinin garanti altına alınmasıdır. Tedavinin başarılı olması için küçük boyutlarda üretilmiştir. Üzerinde yer alan yükseklik işareti sayesinde yüksekliği kolayca ayarlanabilir. En önemlisi estetik ve sağlamlık açısından en iyilerindendir.

Kullanılan malzemenin içeriği de önemlidir çünkü zirkonyum ve titanyumdan yapılan implantlar vücut tarafından kabul edilen elementlerdir. Bazı markalar bu elementleri %100 saflıkla üretmemektedir bu yüzden bilinen bir marka olan Straumann’ı kullanmak gerekir.

Diş hekiminizin tecrübesi ve el becerisi bu konuda çok önemlidir. Bizzat implant uygulamaları yapan diş hekimlerimize bu konuda güvenebilirsiniz. İmplant taktırmak bir ameliyat olarak görülür ve steril bir ortamda yapılması gerekir. Kliniğimizin hijyen kurallarına ve COVID-19 önlemlerine uyarak tedavileri uyguladığından emin olabilirsiniz.

Sonuç olarak Straumann implant fiyatları bu gibi değişkenlere bağlı olarak değişeceğinden tam bir fiyat vermek doğru olmaz. Kliniğimize gelerek muayene olduktan sonra indirimli fiyatlar hakkında tam bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.