İLTİHAPLI DİŞ ÇEKİMİ

İLTİHAPLI DİŞ ÇEKİMİ

DİŞ APSESİ

Diş apsesi tedavisi

Diş apseleri, enfeksiyonun kaynağı ortadan kaldırılarak ve irin akıtılarak tedavi edilir.

Apsenin konumuna ve enfeksiyonun ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak, olası diş tedavileri şunları içerir:

Kanal tedavisi- etkilenen dişin kökünü doldurmadan ve mühürlemeden önce apseyi çıkarmak için bir prosedür.

Etkilenen dişin çıkarılması (çekim)- kanal tedavisi mümkün değilse çekim gerekli olabilir.

Kesi ve drenaj- apseyi boşaltmak için diş etinde küçük bir kesik (kesi) yapılır. (Bu genellikle sadece geçici bir çözümdür ve daha fazla tedavi gerekebilir)

Bu tedavi yöntemleri için genellikle ağzınızı uyuşturmak için lokal anestezi kullanılacaktır. Kuşadası acil diş polikliniğine gitmeniz bu durumda size büyük fayda sağlayacaktır.

Dişçi korkunuz var ya da çok endişeliyseniz; genel anestezi altında olmak istiyorsanız, uyuduğunuz yerde daha kapsamlı operasyonlar yapılabilir.

Antibiyotikler, her diş apsesi için reçete olarak verilmez ancak enfeksiyon yayılırsa veya özellikle çok şiddetliyse ve dayanılamayacak haldeyse Kuşadası acil diş doktorunuz tarafından yazılabilir.

Diş apselerine ne sebep olur?

Ağzınız, dişlerinizde plak adı verilen yapışkan tabakalardan oluşan bakterilerle doludur.

Dişlerinizi temiz tutmazsanız plakta bulunan bakterilerin ürettiği asitler dişlerinize ve diş etlerinize zarar vererek diş çürümesine veya diş eti hastalığına yol açabilir.

Aşağıdakiler diş apsesi oluşmasına daha fazla katkı sağlayarak Kuşadası acil diş hastanesine gitmenize sebep olabilir:

Kötü ağız hijyeni- dişlerinizi düzenli olarak fırçalamıyorsanız veya düzenli aralıklarla diş doktorunuza gitmiyorsanız dişlerinizde plak birikebilir.

Çok fazla şekerli veya asitli içecek, yiyecek tüketmek- Bu tip şeyler plakta bakterilerin büyümesini teşvik edebilir ve apse ile sonuçlanabilecek çürümeye yol açabilir.

Dişlerinizde veya diş etlerinizde bir yaralanma veya geçirdiğiniz ameliyat- Bakteriler dişlerin veya diş etlerinin herhangi bir hasarlı kısmına girebilir. Bu da dişinizi daha çabuk kaybetmenize neden olur.

Zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olmak- Bu, diyabet gibi belirli temel sağlık koşullarına sahip kişileri ve steroid ilaç veya kemoterapi dahil tedavi görenleri içerir.

Diş Apsesinin Önlenmesi İçin
Ağız ve Diş Sağlığı Bakımı

Diş apselerinin önlenmesi

Dişlerinizi ve diş etlerinizi olabildiğince sağlıklı tutarak diş apsesi oluşturma riskinizi azaltabilirsiniz.

Dişlerinizin arasını ve dişeti çizgisinin altını temizlemek için günde en az bir kez diş ipi veya diş arası fırçası kullanın

Günde iki kez florürlü diş macunu ile dişlerinizi fırçalayın – Fırçalama süreniz her seferinde 2 dakika olsun.

Şekerli ve karbonhidratlı yiyecek ve içecekleri azaltın- Özellikle öğün aralarında veya yatmadan kısa bir süre önce bu tip yiyecekleri tüketmeyin.

Düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret edin- Diş hekiminiz ağız sağlığınıza bağlı olarak ne sıklıkla kontrol yaptırmanız gerektiğini önerebilir. Özellikle acil durumlarda Kuşadası nöbetçi diş doktorunuz sizi tedavi edecektir.

Dişlerinizi nasıl temiz tutacağınız ve diş tedavileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bize ulaşın.

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.