EKSİK DİŞ NE GİBİ ZORLUKLARA YOL AÇAR VE PROBLEMLER NASIL ÇÖZÜLÜR?

EKSİK DİŞ NE GİBİ ZORLUKLARA YOL AÇAR VE PROBLEMLER NASIL ÇÖZÜLÜR?

DİŞ EKSİKLİĞİ- PROBLEMLERİ VE ÇÖZÜM YOLLARI

En sevdiğiniz yemeği yiyemediğinizi çünkü bir dişinizin eksik olduğunu hayal edin. Ya da o hayalinizdeki işe girmeyeceğinizi hayal edin çünkü öz güveniniz eksik dişler tarafından engelleniyor. Ne yazık ki, bunun gibi eksik diş sorunları, düşündüğünüzden daha fazla yetişkini etkiliyor! Yapılan araştırmalara göre, ortalama bir yetişkinin üç veya daha fazla eksik dişi veya çürüğü vardır, bu da bir dişin çekilip değiştirilmesini garanti eder. Özellikle gülüşünüzün arkasındaysa, eksik dişlerin göz ardı edilmesi durumunda dikkate alınması gereken ciddi sonuçlar vardır. Aydın, Kuşadası’ndaki kliniğimizde bu probleminizi birçok tedavi seçeneğiyle ortadan kaldırabiliriz ve eski gülüşünüzü tekrar kazanmanıza yardımcı olabiliriz.

Eksik Diş Problemleri

Eksik diş Hangi Problemlere Neden Olur?

Eksik dişler genellikle travma (araba veya spor kazaları), diş çürüğü, yetersiz beslenme veya diş eti hastalığının sonucudur. Eksik dişler, birçok insanın yaşamayı öğrendiği kozmetik bir problem gibi görünse de eksik dişler kişinin gülümsemesindeki bir delikten daha fazlasıdır. Gelişebilecek ciddi fiziksel ve psikolojik sonuçlara sahip olabilirler. Eksik diş problemleri şunları içerir:

Çiğneme Zorluğu- Dişler çiğnemek için tasarlanmıştır, bu nedenle dişler eksik olduğunda çiğnemeyi zorlaştırır. Çiğnemek kişinin acı çekmesine, daha az yemesine veya farklı yiyecekler yemesine neden olarak bazen yetersiz beslenmeye neden olabilir.

Diş Kayması- Dişin etrafında eksik bir dişin neden olduğu fazla yer olduğunda, dişler kayar. Bunun daha büyük uzun vadeli sorunlara yol açarak birbirlerini araladıklarını veya kalabalıklaştıklarını görebilirsiniz. Dişler çarpışmaya başladığında diş çürümesine ulaşmak daha zor hale gelebilir ve bu da dişlerin kaybolma riskini artırır.

Konuşma sorunları- Tıpkı fiziksel görünüm gibi utanç verici olabilir ve kendine güveni azaltabilir.

Kemik kaybı- Eksik dişler dokunun zayıflaması ve azalmasına bağlı olarak çene ve yüzde kemik kaybına neden olabilir ve yüz yapınızda değişikliğe neden olabilir. Çoğu durumda, bu daha yaşlı görünmeye ve yüzün küçülmesine neden olur.

Erken yaşlanma- Dişleriniz ağız çevresindeki cildi desteklemezse, cilt sarkmaya başlayabilir ve eksik dişleri olanların olduğundan daha yaşlı görünmesine neden olabilir.

Riskli akıl sağlığı- 2014 yılında yapılan bir araştırma, eksik dişler ile hem depresyon hem de kaygı arasında bir bağlantı buldu.

Güven kaybı- Yapılan bir araştırma, insanların %23’ünün eksik dişleri nedeniyle utanç duyduğunu ve gülümsemekten kaçındığını bildirdi.

Kaçırılan iş fırsatları- Aynı çalışmada, ankete katılanların %28’inin dişlerinin görünümünün iş bulma yeteneklerini etkilediğini hissettiği ortaya çıktı.

Eksik Diş Problemlerine Çözümler
Eksik Diş Problemlerine Çözümler

Eksik Diş Sorunlarına Çözümler

Eksik diş sorunlarının çözümleri vardır. Kuşadası’ndaki profesyonel diş hekiminizi ziyaret etmek, eksik diş sorunlarınıza çözüm bulmanın ilk adımıdır. Yaygın çözümler şunları içerir:

Diş implantları– Diş implantları, tek bir dişi veya tam bir diş setini değiştirmek için kullanılabilir. Güvenli ve stabildirler, önemli süreler boyunca dayanacak şekilde tasarlanmıştır ve gerçek dişler gibi görünür, hisseder ve işlev görürler! Diş implantları, eksik dişlerin yerine konması için neredeyse her zaman en iyi seçenektir. Kuşadası’ndaki diş doktorumuz, size en iyi marka ve yüksek kalite ürünlerle ağrısız acısız bir tedavi sunuyor. Hatta size aynı gün içinde yeni dişlerinize kavuşma fırsatı da veriyor!

Köprüler- Köprüler, yalnızca bir veya birkaç diş eksik olduğunda olası başka bir seçenektir. Bir köprü çevreleyen dişler tarafından desteklenecek, ancak sonunda değiştirilmesi gerekecek.

Protezler- Diş implantlarının bir seçenek olmadığı durumlarda protezler genellikle son çare olarak kabul edilir. Genellikle hasta için rahatsızlık verirler ve çoğu hasta yine de kemik kaybı / atrofi ve bununla bağlantılı erken yaşlanma yaşayacaktır.

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.