DİŞİM ÇEKİLMELİ Mİ KURTARILMALI MI?

DİŞİM ÇEKİLMELİ Mİ KURTARILMALI MI?

Dişini Çekmek mi, Kurtarmak mı? Hangisi en iyi?

Dişiniz enfekte veya hastalıklı olduğunda, özellikle ağrınız varsa, çekmek kolay bir seçimmiş gibi görünebilir. Ama o kadar hızlı değil! Bu dişin çekilmesi kolay bir seçim olabilir, ancak en iyi seçenek olmayabilir. Çoğu insan, doğal dişlerinizi korumanın faydalarından habersizdir. Dişinizi çekme veya onu kurtarma seçimi nihayetinde size aittir, ancak bu büyük kararı vermeden önce tüm gerçekleri bildiğinizden emin olun.

Dişinizi Çekin veya Kurtarın: Dişinizi Kurtarmanın Faydaları

Dişlerinizi kurtarmanın faydaları tam olarak nedir?

Doğal dişler daha güçlüdür, yapay dişlere göre daha iyi işlev görür ve bakımı kolaydır. Teknoloji ve malzemeler her zamankinden daha iyi olsa da fabrikasyon dişler hala doğal dişlerin sahip olduğu güce sahip değildir.

Bir diş çekildiğinde, gülümsemenizde bir boşluk yaratarak çevresindeki dişlerin kaymasına izin verir. Bu yer değiştirme zaman alır ve sonunda çiğneme ve ısırma hizalamasında sorunlara neden olabilir. Bu sorunlar ağrının domino etkisi, yetersiz beslenme ve düşük yaşam kalitesi yaratabilir.

Genç görünümünüzü koruyun. Dişler çekildiğinde çeneyi destekleyen kökler de çekilir. Kemikte bir boşluk olduğunda, çevreleyen kemik çökecek ve çoğu zaman insanların olduğundan daha yaşlı görünmesine neden olacaktır.

Çekilecek diş, gülümsediğinizde görünürse, ortaya çıkan boşluk özgüveninizi olumsuz etkileyebilir. Dişlerinden utandıkları için neşeli gülümsemelerini kaybetmiş hastaları defalarca görüyoruz.

Bir diş çekildikten sonra, çoğu hasta, özellikle kuru soket sorunu (dişin çekildiği yerdeki boşluğun kuruması) yaşarlarsa, birkaç gün daha ağrı bildirir. Enfeksiyon ortadan kalktığında ağrı hemen giderilir ve kuru soket şansı kalmaz.

Bir diş çekildikten sonra, diş hekimi diş kayması sorununu ortadan kaldırmak için bir kron, implant, köprü veya başka bir diş cihazı düşünebilir. Bu, daha fazla diş ziyareti, daha fazla masraf ve bazen daha fazla ağrı anlamına gelebilir.

Daha az maliyet. Bir dişi çekmenin onu tamir etmekten daha ucuz olduğunu düşünseniz de gerçek şu ki, dişin değiştirilmesi daha fazla zaman ve para gerektirir. Ve değiştirmemeyi seçmenin muhtemelen fiziksel ve duygusal maliyetleri olacaktır.

Dişinizi çekme veya onu kurtarma
Dişinizi çekme veya onu kurtarma

Bir Diş Nasıl Kurtarılır?

Doğal dişlerinize olabildiğince uzun süre bağlı kalmanız için pek çok zorlayıcı neden vardır. Ancak çürüme ve enfeksiyon bunu zorlaştırabilir ve sizi dişinizi çekmeye veya kurtarmaya karar vermeye zorlayabilir. Cevap genellikle, iltihaplı veya enfekte olmuş iç pulpayı çıkarmak için dişin iç kısmının temizlendiği ve dezenfekte edildiği bir prosedür olan bir kök kanaldır. Dişin içi temizlendikten sonra, doğal diş sağlamlık için bir maddeyle doldurulur ve bir kuron ile korunur veya eski haline getirilir, böylece diğer dişler gibi tekrar işlev görür. Sadece doğal dişinizi kurtarmakla kalmaz, bir kök kanalı ağrıyı ortadan kaldırır ve iyileşme süresi çok kısadır.

Bir dişi kurtarmak her zaman tercih edilirken, çekimin daha iyi bir seçenek olduğu zamanlar vardır. Bir diş çatladığında, özellikle dişeti çizgisinin altında veya birkaç yerde çatlamışsa, çekim gerekebilir. Diş, restore edilemeyecek kadar zayıfsa, çekilmesi de en iyisi olabilir.

Elbette ki kendi dişinize sahip olmak gibisi yoktur fakat diş çekimi sağlığınız için gerekli bir operasyonsa yaptırılmalıdır. Çekilen diş yerine gelecek olan implantlar size nerdeyse ömür boyu diş sağlar ve kendi dişiniz gibi hissettirir.

Diş hekiminiz bir diş çekimini öneriyorsa, bunun yerine bir kök kanalı yapılıp yapılamayacağını sorun. Diş hekiminizle bu tartışmayı yapmak, soruyu cevaplamanıza, dişinizi çekmenize veya kurtarmanıza yardımcı olması açısından önemlidir. İkinci bir görüş mü istiyorsunuz veya ağrılı bir diş için bir diş hekimine mi ihtiyacınız var? Kuşadası’ndaki diş poliniklerini ziyaret edin ve gerekli bilgiyi onlardan alın.

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.