DİŞ TELİ ÇIKARILDIKTAN SONRA UYGULANAN PEKİŞTİRME TEDAVİSİNİN FAYDALARI VE ZARARLARI

DİŞ TELİ ÇIKARILDIKTAN SONRA UYGULANAN PEKİŞTİRME TEDAVİSİNİN FAYDALARI VE ZARARLARI

DİŞ TELİNDEN KURTULDUKTAN SONRA KULLANILAN SABİTLEYİCİ TEDAVİ RETAİNER DİŞLERİ ÇÜRÜTÜR MÜ?

Diş sabitleyicisi görevi gören retainerlar dişlerde tartar ya da çürüğe neden olmaz. Ağız ve diş sağlığına önem veren ve düzenli olarak dişlerini fırçalayan insanlar diş telinden kurtulduktan sonra kullanılan sabitleyici tedavi retainerları ile ilgili bir problem yaşamazlar. 

HER HASTA DİŞ TELİNDEN KURTULDUKTAN SONRA KULLANILAN SABİTLEYİCİ TEDAVİ GÖRMEK ZORUNDA MI?

İnsanların dişlerinde dişleri çene kemiğine ve birbirine bağlayan lifler vardır. Ortodonti diş tedavisi ile bu liflerin pozisyonları yavaş yavaş değiştirilir. Diş tedavisi sonlandığında ve diş telleri çıkarıldığında bu lifler zamanla eski pozisyonlarına dönmek ister. Bu nedenle diş doktorları diş telinden kurtulduktan sonra kullanılan sabitleyici tedaviyi uygulamaktadır. Bu diş tedavisinin uygulanmasının nedeni daha sonra yaşanabilecek olan eklem problemlerinden, solunum bozukluklarından, diş gıcırdatma alışkanlıklarından ve yaşlılığın getirdiği kemik erimesinden kaynaklanan bozulmaları engellemektir.

DİŞ TELİNDEN KURTULDUKTAN SONRA KULLANILAN SABİTLEYİCİ RETAİNERINI KAYBEDEN HASTALAR NE YAPAR?

Şeffaf essix sabitleyici retainer ve Hawley sabitleyici retainer takıp çıkarıldığı için bazen hastalar retainerlarını kaybedebilir. Retainerını kaybeden hastaların yapabileceği tek şey diş doktorlarından randevu alarak yeni retainer yaptırmak için diş polikliniğe gitmektir. Eğer hasta essix sabitleyici retainer ve Hawley sabitleyici retainer sürekli kaybediyor ise sabit retainera geçmek daha doğru olacaktır.

ortodonti
ortodonti

DİŞ TELİNDEN KURTULDUKTAN SONRA KULLANILAN SABİTLEYİCİ RETAİNER KIRILIRSA

Sabit retainer dişlere yapıştırıldığı için sert yiyecekler yendiğinde kırılabilir ya da düşebilir. Bu durumda hastaların yapabileceği tek şey diş telinden kurtulduktan sonra kullanılan sabitleyici tedavisine devam edebilmek için diş doktoruna gitmektir. Diş doktorunuz retainerınızın durumuna göre kırıksa düzeltebilir, düşmüşse tekrar diş kalıbını çıkararak yenisini yapabilir. Çok zaman geçmeden kırılan ya da düşen retainerın yerine yenisinin yapılması gerekir çünkü daha önce de bahsettiğimiz gibi dişler eski yerlerine dönmek için hareket etmeye devam eder.

DİŞ TELİNDEN KURTULDUKTAN SONRA KULLANILAN SABİTLEYİCİ RETAİNER NASIL TEMİZLENİR?

Sabit retainerların temizlenmesi, essix sabitleyici retainer ve Hawley sabitleyici retainer temizliğinden daha zor olsa da hastalar zaman içinde sabit retainer kullanmaya ve temizlemeye alışır. Essix sabitleyici retainer ve Hawley sabitleyici retainer çıkarılıp diş fırçası ile fırçalanabilir.

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.