DİŞ TELi ÇIKARILDIKTAN SONRA PEKİŞTİRME TEDAVİSİ NE KADAR SÜRER?

DİŞ TELi ÇIKARILDIKTAN SONRA PEKİŞTİRME TEDAVİSİ NE KADAR SÜRER?

DİŞ TELİNDEN KURTULDUKTAN SONRA KULLANILAN SABİTLEYİCİ TEDAVİ

Diş düzeltme yani ortodonti tedavisi olan hastaların dört gözle beklediği an diş telinin çıkarıldığı zamandır. Hastaların ve hasta yakınlarının en mutlu anı diş tellerinin çıkarıldığı andır. Ortodonti diş tedavisi bittiğinde retainer yani pekiştirme diş tedavisi başlar. Diş telinden kurtulduktan sonra kullanılan sabitleyici tedavi aslında ortodonti diş tedavisinden daha uzun bir süreçtir. 

İnsanların diş şekilleri aslında genetik kodlarına göre şekillenir. Bu nedenle, ortodonti diş tedavisinden sonra dişler eski şekillerine dönmek ister. Ortodonti diş tedavisi görmeyen insanların dişleri bile zaman içerisinde şekil değiştirip bozulmaktadır. Asıl merak edilen konu insanların dişlerinin neden hareket ettiği ve değiştiği. Bunun sebebi aslında doğada herşeyin düzenden kaosa, kaostan düzene doğru hareket etmesidir. Buna entropi kanunu denir. İnsanların dişleri de bu kanuna uygun olarak zaman içerisinde genetik kodlarına uygun olarak hareket edip genellikle istenmeyen bozulmalara uğramaktadır. Bu istenmeyen durumu engellemek için çok başarılı diş tedavileri vardır.Diş telinden kurtulduktan sonra kullanılan sabitleyici tedavi bu tedavilerden biridir. 

Gençken ortodonti diş tedavisi görenler yaşlandıkça dişlerinin şekil değiştiridiğini farkeder. Diş doktorları tarafından uygulanan sabitleyici retainer tedavi süresi dolduğundan ya da hastalar sıkılıp sabitleyici retaineri çıkardıklarında bu olumsuz durumla karşılaşmaları normaldir. Eğer hastaların dişlerindeki düzensizlik fazla değilse tekrar diş teli takmadan tedavi edilebilir ancak düzensizlikler diş telsiz düzeltilemeyecek boyutlarda ise hastalar tekrar diş teli takarak ortodonti diş tedavisi görmek zorundadır. Bu durumla karşı karşıya gelen hastalar aslında diş telinden kurtulduktan sonra kullanılan sabitleyici tedavinin (retainer) ne kadar faydalı olduğunu bilseler olabildiğince uzun süre çıkarmadan hayatlarına devam ederlerdi. 

diş teli
diş teli

DİŞ TELİNDEN KURTULDUKTAN SONRA KULLANILAN KAÇ TİP SABİTLEYİCİ TEDAVİSİ VARDIR?

Diş doktorlarının uyguladığı 3 tip sabitleyici retainer tedavisi vardır. Bunlar:

  • Şeffaf plaklardan oluşan essix sabitleyici retainer. Ortodonti diş tedavisi tamamlandıktan ve diş telleri çıkarıldıktan sonra hastaların dişlerinin kalıbı alınır. Bu plaklar 2-3 ay boyunca her gün daha sonra gece uyurken takılır. Hastalar bu plakları ne kadar düzenli kullanır ise dişlerinin bozulma ve eski haline dönme olasılığı o kadar az olur.
  • Hareket eden sabitleyici Hawley retainer hastaların ortodonti diş tedavisi bittiğinde dişlerinin kalıbı çıkarıldıktan sonra yapılır. Tutucu bölümleri çelikten yapılırken orta bölümleri akriliktir ve damaklık olarak kullanılır. 
  • Diş telinden kurtulduktan sonra kullanılan sabitleyici tedavilerden bir diğeri de hareket etmeyen yani sabit retainer dır. Çoğunlukla köpek dişlerinin arka yüzeylerine yapıştırılarak uygulanır ve dişlerin hareket etmesini engeller. Hastalar varlığını hissetmedikleri için yemek yerken ya da konuşurken zorluk çekmez. Çok sert yiyecekler tüketirken yine de düşmemeleri için dikkat etmek gerekir.

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.