DİŞ ETİ KANAMASI

DİŞ ETİ KANAMASI

DİŞ ETLERİM NEDEN KANAR?

Dişlerinizi biraz fazla kuvvetli fırçalarsınız veya sert bir şeyi ısırırsınız ve aniden kan tadarsınız. Hepimizin bu diş eti yaralanmalarından birini yaşadığımızı söyleyebiliriz. Ancak, ara sıra meydana gelen aksilikler nedeniyle sık sık ve ciddi şekilde kanayan diş etleri göz ardı edilmemelidir. Kuşadası acil diş doktorunuz kanayan diş etlerini ‘normal’ bir şey olarak algılamanın neden uygun olmadığını açıklıyor.

Diş eti kanaması o kadar yaygındır ki birçok insan bunun doğal bir olay olduğuna inanabilir. Bu kesinlikle doğru değil. Ellerinizi yıkarsanız ve kanarlarsa, bunun normal olduğunu düşünür müsünüz? Muhtemelen hayır. Kanama diş etinde bir delik olduğuna işaret ettiğinden, bu durum bakterilerin ağza sızması için bir kapı açar. Burada kanamanın nedeni ele alınması gereken şeydir.

Diş eti hastalığı

Uzun süreli diş eti kanamalarının arkasındaki en yaygın kaynak diş eti hastalığıdır. Özellikle iki tiptir: Diş eti iltihabı (iltihaplı diş etlerine neden olan bir diş eti hastalığı) ve periodontitis (diş etlerine zarar veren ve çene kemiğini tahrip edebilen ciddi bir diş eti enfeksiyonu).

Diş eti hastalığı; diş eti kanaması ve iltihaptan diş kaybına neden olan kemik kaybına kadar uzanan bir yelpazeyi kapsar. Bu nedenle, herhangi bir anormal ve aniden oluşan kanama konusunda Kuşadası nöbetçi diş hekiminize danışmanız zorunludur. Diş eti iltihabı, yeterince erken tedavi edilirse aslında geri dönüşlüdür, ancak kemiği etkilemeye başlar başlamaz, bu tedavi seçeneğini kaybedersiniz bu yüzden en erken ne kadar mümkünse o zaman diş doktorunuza başvurmalısınız.

Plakları uzak tutun

Dişlerinizi doğru fırçalamamak ve diş ipi kullanmak, dişlerde plak oluşmasının ve diş etlerinizi tahriş etmesinin nedenidir ve bu plak oluşumu, diş eti hastalığının habercisidir. “Yetişkinlerin yüzde ellisinde, çoğunlukla kötü ağız hijyeni nedeniyle diş eti kanaması var; ancak diş eti kanaması ve diş eti hastalığının durumu, iyi bir ağız hijyeni bakımı sürdürülerek önlenebilir.” Kanayan diş etlerini ciddiye alın ve diş hekiminizle konuşun.

Diş eti kanamasının arkasındaki diğer sebepler şunlar da olabilir:

Enfeksiyonlar (ağızdaki apseler)

K vitamini ve C vitamini eksiklikleri

Kan bozuklukları (hemofili gibi)

Kuşadası acil diş hekiminiz şiddetli ve ani kanamanın asla göz ardı edilmemesi gerektiğini açıkladı. “Diş etlerim çok ani ve şiddetli bir şekilde kanarsa, hemen bir diş sağlığı uzmanına danışırdım”, “Spontane kanama genellikle lösemi gibi sistemik hastalıkların veya kanama bozukluğunun göstergesidir.” dedi.

Bilmek önemlidir, diş eti kanamanız periodontal hastalıktan kaynaklanmadıysa ve iki hafta içinde iyileşmediyse, sağlık uzmanınızdan randevu almalısınız.

Diş etlerinin kanaması; kötü kalp damar sağlığı, akciğer enfeksiyonları, arter hastalığı, diyabet ve hatta lösemi gibi bazı kanserler gibi daha derin sorunları işaret edebilir. Bu koşulların hepsi ağız sağlığı ile bağlantılıdır. Kanayan diş etleri çoğunlukla iyi huyludur ve uygun ağız bakımı ile azalır, ancak geçmeyen kanamalar yaşamı tehdit eden hastalıklara işaret edebilir.

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.