DİŞ ETİ HASTALIKLARI TEDAVİ EDİLMEZSE NE OLUR?

DİŞ ETİ HASTALIKLARI TEDAVİ EDİLMEZSE NE OLUR?

DİŞ ETİ HASTALIKLARI TEDAVİSİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Periodontoloji insanların ağız ve diş sağlığını inceler. Dişlerdeki ya da ağızdaki hastalıkların teşhisini yaparak tedavi yöntemlerini belirler. Diş veya diş eti hastalıkları tedavisinden sonra kazanılan sağlığın devamlılığını sağlar.

Diş etimin Sağlıklı Olup Olmadığına Nasıl Karar Veririm?

Eğer diş etleriniz dişlerinizi fırçalarken ya da ağız ve diş sağlık rutininizi uygularken kanamıyor ise, diş etlerinizin rengi açık pembe ise, diş etleriniz şiş değilse ve dişleriniz ile birleştikleri noktalar düzgün ise diş etleriniz sağlıklı demektir.

Diş Eti Hastalıklarının Oluşma Nedenleri 

Her insanın diş aralarında, diş ve diş etlerinin birleştiği yerlerde plak adı verilen mikrobiyal tabakalar oluşur. Eğer oluşan bu plaklar düzenli olarak temizlenmez ise bakterilerin üreyip çoğalması için uygun ortam oluşturur. Ağızdaki zararlı bakteri sayısı artmaya başlar. Bu zararlı bakteriler diş eti hastalıklarından en yaygın olanı diş eti iltihabına neden olur. Diş yüzeyinde ise erimeler meydana gelir. Plakların ağızda kalma süresi arttıkça sertleşirler ve diş taşları oluşur. Diş taşları, dişler gibi pürüzsüz olmadığından plak oluşumunu kolaylaştırır. Böylelikle diş eti hastalıkları hızlanır. 

diş eti hastalıkları
diş eti hastalıkları

Diş Eti Hastalığı Çeşitleri ve Teşhisi

En yaygın ve diş etlerinin hasta olduğunu gösteren iltihap belirtisi ile başlayan diş eti iltihabı. Diş eti iltihaplı olan insanlar dişlerini fırçalığında diş etleri kanar. Diş eti iltihabı tedavi edilmediğinde çene kemiğinde erimeye sebep olur ve dişler kendiliğinden düşer. Diş eti kanaması, kızarması, şişmesi, dişlerin boyunun uzaması, yer değiştirmeleri, ağız kokusu, diş aralarının açılması ve sallanması diş eti hastalığının belirtilerindendir. Sigara içen insanlar hastalığı daha geç fark edebilir çünkü sigara içenler kanamayı daha az hisseder.

Diş Eti Hastalığının Diğer Nedenleri

Diş eti hastalıklarının temel nedeni dişlerde oluşan plaklardır. Diğer etkileyen faktörler ise genetik hastalıklar, diyabet, sigara ve alkol kullanımıdır.

Genel Sağlığın Diş Eti Sağlığımı Etkiler mi?

Ağız ve diş sağlığımıza bakarak genel sağlığımız hakkında fikir sahibi olabiliriz. Diş eti hastalıklarının temel nedeni plaklar olsa da, kalıtsal hastalıklar da diş ve diş eti sağlığını etkiler. Kontrol edilmeyen diyabetin diş eti hastalıklarını hızlandırdığı bilinmektedir. Diş problemleri ve diş eti hastalıkları olan bireylerin ağzında oluşan enfeksiyonlar kalp krizi riskini artırmaktadır. Diyabeti kontrol edilemeyen hastaların diş tedavisi sonrasında diyabetinin de olumlu yönde ilerlediği görülmektedir. Diş tedavileri diyabet üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Hamile kadınlarda diş ve diş eti problemleri olumsuz etkilere neden olmaktadır.

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.