DİŞ ÇEKİMİNDEN SONRA SİGARA NE ZAMAN İÇİLİR?

DİŞ ÇEKİMİNDEN SONRA SİGARA NE ZAMAN İÇİLİR?

Diş Çekimi Sonrası Sigara İçilir mi?

Pek çok genç ve bazı yetişkinler 20 lik dişlerini çektirirken, yetişkinlikte diş çekiminin gerekli olmasının başka nedenleri de vardır.

Aşırı diş çürüğü, diş enfeksiyonu ve dişlerdeki çapraşıklık diş çekimi gerektirebilir. Diş teli takanlar, diğer dişlerine yer açmak için bir veya iki dişin çekilmesine ihtiyaç duyabilir. Ek olarak, kemoterapi gören veya organ nakli yaptırmak üzere olanların ağızlarını sağlıklı tutmak için riskli dişlerin çıkarılması gerekebilir. Yani diş çektirme nedenleri çok fazladır ve uzman bir Kuşadası diş hekimi tarafından uygulanması gerekir.

Diş Çekimi Sonrası Sigara İçmek

Diş çekimi, bir diş hekimi veya ağız cerrahı tarafından gerçekleştirilir ve lokal, genel anestezi veya bunların bir kombinasyonu ile nispeten hızlı bir ayakta tedavi prosedürüdür. Görünür dişleri çıkarmak basit bir çekimdir. Kırılan, yüzeyin altında kalan veya etkilenen dişler daha kapsamlı bir prosedür gerektirir. Bu tür tedavilerin doğru uygulanması tecrübeli ve yetenekli bir diş doktoru Kuşadası gerektirir.

Diş çekimi sonrası uymanız ve dikkat etmeniz gereken kurallar vardır. Bunlardan birkaçı; ağzınızdaki tamponu mümkün olduğunca sıkıca yerinde tutmak, çekimi takiben bir süre boyunca bir şey yiyip içmemek, 24 saat boyunca asitli, aşırı sıcak ve soğuk yiyeceklerden kaçınmak ve diş çekimi sonrası sigara içmemektir. Peki, diş çekimi sonrası ne zaman sigara içilmelidir?, Kaç saat sonra sigara içmek uygundur?. Gelin bu soruların cevabını verelim.

Kuşadası uzman diş doktoru

Diş Çekiminden Kaç Saat Sonra Sigara İçilir?

Diş çekimi sonrası asla sigara içilmemelidir çünkü bu yara bölgesinde iltihaplanmaya neden olacaktır. Kaç saat sonra sigara içilir sorusunda ilk 24 saat bu süreçte çok önemlidir. İlk 24 saat içinde içilen sigara bölgeye daha çok zarar verecektir. Sigaranın içindeki arsenik yaranın daha geç iyileşmesine neden olacaktır. Sigara içerken oluşan negatif basınç yara yerindeki pıhtıyı yerinden oynatarak zarar verir. Aynı zamanda o bölgenin bir çukur gibi kalıp yenilen gıdaların o bölgeye kaçmasına neden olur. Yara iyileşmedikçe ağrınız da iltihaplanma olasılığı da artacaktır. 

Yani diş çekimi sonrası sigara tüketimi için en az 1-2 gün beklenilmesi gerekir. Siz de uzman bir ekip tarafından uygulanan Kuşadası ağız ve diş sağlığı kliniğinde diş tedavilerini indirimli fiyatlarla edinmek istiyorsanız, bizimle iletişime geçin. Kliniğimiz acil durumlarda gece 12’ye kadar açıktır. 

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.