DİŞ ÇEKİLDİKTEN HEMEN SONRA İMPLANT YAPILIR MI?

DİŞ ÇEKİLDİKTEN HEMEN SONRA İMPLANT YAPILIR MI?

Diş Çekimi Sonrası İmplant

Diş çekilmesi gereken bir hastaysanız, muhtemelen dişinizin mümkün olan en kısa sürede değiştirilmesini istersiniz. Sonuçta, eksik bir diş sadece gülüşünüzün estetik görünümünü etkilemekle kalmaz, aynı zamanda ısırma ve çiğneme gibi işlevsel kabiliyetlerinizi de etkiler. Bir dişi kaybetmek de utanç verici ve sinir bozucu olabilir. Ancak, mevcut en iyi diş tedavi seçeneği olarak bilinen diş implantlarını yaptırmak için ne kadar beklemeniz gerekiyor?

Diş Çekilir Çekilmez İmplant Yapılır mı?

Diş çekimi büyük bir ağız cerrahisidir. Diş çekildikten sonra diş implantı yaptırmayı planlıyorsanız, diş implantlarının yerleştirilebilmesi için genellikle diş çekiminden sonra en az 15 gün beklemeniz gerekecektir. Bu bekleme süresi, diş çekimi ameliyatı sonrasında ağzın iyileşmesini sağlar. Fakat bu süre her zaman aynı olmayabilir.

Her durumda olduğu gibi her zaman istisnalar vardır. Bazı durumlarda, Kuşadası ağız ve diş sağlığı polikliniği hastalarına dişleri çekilirken aynı zamanda diş implantı da yerleştirilebilir. Ağzınızın iyileşmesini beklemeniz gerekip gerekmediği veya diş implantlarının hemen yerleştirilip yerleştirilemeyeceği, sağlık durumunuz, diş pozisyonunuz ve enfeksiyonun varlığı gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Kuşadası dişçi

Diş Çekiminden Kaç Gün Sonra İmplant Yapılır?

Bazen bir kaza ile dişimiz kırılabilir veya bazen de diş eti çekilmesi, diş çürüğü gibi hastalıklardan dolayı diş kaybı oluşabilir. Eski kanal tedavilerinde sorun yaşanması da dişlerin çekilmesini gerektirebiliyor. Diş eti enfeksiyonu altındaki kemik dokusunu da etkiler. Bu kemik zamanla azalarak şişlik meydana getirir. Yani kaybedilen kemik dişin sallanmasına neden olur. Ve uzun süre tedavi edilmediği takdirde arka arkaya yapılan diş çekimleri ve yaygın dişsizlik durumlarını meydana getirir.

Acil diş implantları için aday olup olmayacağınızı veya dental implant cerrahisi için standart 15 günü beklemeniz gerekip gerekmediğini kendi başınıza belirlemeniz imkansızdır. Yalnızca Kuşadası diş hekimi gibi bir uzman tarafından yapılan tam bir muayene ve değerlendirme, sizin vakanız için hangi tedavi seçeneğinin en iyi olduğunu doğrulayabilir.

Diş çekmek ve implant yapmak arasındaki süre 6 aya kadar çıkabilir, fakat dediğimiz gibi bu durum değişebilir. Diş kökü sorunsuz ise anında implant yapmak mümkündür. Ama diş çekimleri genelde enfeksiyon kaynaklı olduğundan çekilen bölgenin iyileşmesi için en az 15 gün beklemek gerekir. Kemik hacminiz uygun değilse 1 ila 3 ay bekleme süresi olabilir. Kemik grefting ve sinüs lifting gibi cerrahi prosedürler gerekliyse bu süre uzayacaktır. Siz de muayene olup ne zaman implant yaptırabileceğinizi öğrenmek için Kuşadası diş doktoru ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.