DERİNLEMESİNE DİŞ TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

DERİNLEMESİNE DİŞ TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

Derin diş taşı temizliği nedir? Nasıl yapılır?

Bazen diş eti tedavisi olarak da adlandırılan derin diş temizliği, diş etleri ve dişler arasında köklere kadar temizlik yapan bir tedavidir. Düzenli bir temizlik gibi, hijyenist veya diş hekimi dişi, diş eti çizgisini ve dişlerin yanlarını temizleyecektir. Ancak derin diş temizliğinde diş eti çizgisinin altında biriken tartarı dişin köküne kadar çıkarmaya devam ederler. Bu süreç aynı zamanda “kök planlaması ve ölçekleme” olarak da adlandırılabilir ve tedaviyi tamamlamak için birkaç ziyaret gerektirebilir. Standart bir temizlemeden daha kapsamlıdır ve diş eti hastalığını tedavi etmek ve daha da kötüye gitmesini önlemek için tasarlanmıştır. Kuşadası’ndaki diş poliklinikleri bu hijyene ve temizliğe önem veren sayılı diş kliniklerindendir.

Derin diş temizliği ile düzenli diş temizliği arasındaki fark nedir?

Ağzınız bakteri ve plakla doludur, bu nedenle günde iki kez diş fırçalama ve diş ipi kullanma alışkanlığı önerilir. Rutin muayeneler ve temizlik, her gün dişlerinizde oluşan plağı gidermenize yardımcı olur. Bu plağın çoğu, çoğumuz fırçalarken özlediğimiz diş eti çizgisinin yakınında bulunur. Plak, tartarı sertleştirir ve diş hijyenistlerinin düzenli bir temizlikte temizlediği şey budur.

Diş taşı temizlenmezse ne olur?

Düzenli bir diş fırçalama alışkanlığı takip edilmezse veya diş eti hastalığına genetik bir yatkınlığınız varsa, diş etleriniz; dokunduğunuzda kolayca kanayan kırmızı, şişmiş diş etleri olan diş eti iltihabı belirtileri gösterebilir. Tedavi edilmezse, bu periodontal hastalığa, dişlerinizi destekleyen diş eti ve kemiğin enfeksiyona uğramasına ve sonuçta diş kaybına yol açabilir.

Enfeksiyonun var olup olmadığını belirlemek için röntgenler dikkate alınır. Bu enfeksiyonun var olduğu anlaşıldığında, hastalığın ilerlemesini önlemek amacıyla önleyici diş eti tedavisine ihtiyaç duyulur.

Düzenli bir diş temizliği ile derin diş temizliğini karşılaştırmak, neredeyse elma ve portakalları karşılaştırmak gibidir çünkü çok farklı şeyler yapmak üzere tasarlanmıştır. Düzenli bir temizliğin amacı önleyici bakımdır ve derin diş temizliğinin amacı diş eti hastalıklarının ilerlemesini durdurmaktır.

Diş Temizliği
Diş Temizliği

Diş taşı temizlenmesinin zararı var mıdır?

Bu tedavi çok sık uygulanmadığı sürece hiçbir sorun oluşturmaz.

Gerçekten derin diş temizliğine ihtiyacım var mı?

Sadece diş hekiminiz veya diş sağlığı uzmanınız size kesin olarak söyleyebilir. Diş hekimine yaptığınız ziyarette 4 mm veya daha büyük olan önemli cepler ortaya çıkarsa, o zaman periodontal hastalık için risk altındasınızdır (veya aşamalarında). Bu sizi terapi (derin diş temizliği) için aday yapar ve hastalığın ilerlemesini durdurmak ve önlemek istiyorsanız şiddetle tavsiye edilir. Tedavi edilmezse diş etlerinizde cepleri oluşturan bakteriler; plak, tartar ve kemik kaybı oluşturmaya devam edecektir.

Diş eti hastalığının ilerlemesi ile kalp hastalığı, diyabet, demans ve daha fazlasını içeren daha ciddi hastalıkların gelişimi arasında doğrudan bir bağlantı olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak, Kuşadası diş hastanesindeki diş doktorunuz derin bir diş temizliğine ihtiyacınız olduğunu söylüyorsa, bu tedaviyi olmayı genel sağlığınıza borçlusunuz.

Diş Taşı Temizliği Fiyatları

Bu fiyatlar genellikle bulunulan bölgeye, ağız içindeki duruma, hastadaki taş yoğunluğunda, doktorun uzmanlığına bağlı olarak değişir. Uzman Kuşadası diş hekimimiz tarafından verilen indirimli fiyatlardan yararlanmak için bizimle iletişime geçin.

Diş Temizleme İşlemi Acıtır mı?

Normalde planlanan diş temizliğiniz size acı vermemelidir. Bununla birlikte, karmaşık faktörler devreye girebilir. Diş etlerinde iltihaplanma, diş çürüğü ve diğer ağız hastalığı semptomları duyarlılığın artmasına neden olabilir. Bu, temizlik işlemi sırasında olduğunda ağrıya neden olabilir.

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.