AĞIZ VE NEFES KOKUSUNDAN KURTULMANIN YOLLARI

AĞIZ VE NEFES KOKUSUNDAN KURTULMANIN YOLLARI

Ağız ve Nefes Kokusunu Tedavi Etmek

Ağız ve nefes kokusunu tedavi etmek için aslında çok basit yollar vardır. Her insan hayatı boyunca bu problemle mutlaka karşılaşmıştır ancak ağız ve nefes kokusunun altında yatan farklı nedenler vardır ve kurtulmak için tercih edeceğiniz yol bu nedenlere göre değişiklik gösterebilir.

Ağız ve Nefes Kokusunu Tedavi Etmek İçin Bilinmesi Gereken Nedenler

Diş etlerinin dişler ile birleştiği ve dişlerin birleştiği yerlerde oluşan plaklar ağız kokusuna neden olmaktadır. İnsanlar yiyecek yada içecek tükettikleri zaman bu plaklar kötü koku salgılar. Diş çürüklerine ve diş eti hastalıklarına da bu plaklar neden olur. 

Peki Ağız ve Nefes Kokusunu Tedavi Etmek İçin Ne Yapabilirsiniz?

Ağız ve diş sağlığı bakımının iyi yapılması ağız ve nefes kokusundan kurtulmak için yapılması gereken en önemli şeydir. Florürlü diş macunları ağız ve diş sağlığı bakımında önemli bir rol oynar. Bu nedenle dişleri günde 2 kere fırçalamanın yanı sıra diş macununda florür olması ağız ve nefes kokusunu tedavi etmek için gereklidir. Aslında çoğu insan dişlerini fırçalarken dilini fırçalamayı ihmal eder. Dişlerin doğru fırçalanması ve dilinde fırçalanarak üzerindeki plaklardan kurtulması ağız ve nefes kokusundan kurtulmak için önemlidir. Dişleri doğru fırçalamak dişi fırçaladıktan sonra dişlerin arasında biriken plakları temizlemek için diş ipi kullanmak ile olur. Yaptığınız bu ağız ve diş sağlığı bakımlarından sonra düzenli olarak bir diş doktoruna giderek de ağız ve diş sağlığı bakımınızı yaptırmanız, profesyonel diş temizliği desteği almanız ağız ve nefes kokusunu tedavi etmek için gereklidir. 

ağız ve nefes kokusunu tedavi
ağız ve nefes kokusunu tedavi

Ağız ve Nefes Kokusunu Tedavi Etmek İçin Neler Yapılmamalı?

Sigara içen insanların ağız ve nefes kokusu problemi yaşamaları da çok normaldir çünkü sigara kötü kokar. Bu nedenle ağız ve nefes kokusundan kurtulmak isteyen kişilerin sigarayı da bırakmaları gerekir. Tüketildiğinde geçici de olsa ağız ve nefes kokusuna sebep olan sarımsak, soğan ve alkol gibi şeylerden de uzak durmanız gerekir. Ağız ve nefes kokusunu tedavi etmek için bol bol su da tüketebilirsiniz. Su ağızda ve dişlerde biriken plakların temizlenmesini sağlar. 

Ağız ve nefes kokusunun altında yatan nedenler bazen göğüs, boğaz ve mide hastalıkları olabilir. Bu tür bir hastalığınız olduğundan şüpheleniyorsanız uzman bir doktora başvurmalısınız.

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.